Krmení dojnic
Kvalita mléka stojí na kvalitě výživy, kterou naše kravičky dostávají.
Základem je kvalitní TMR
Na rozdíl od lidí, krávy špatně snášejí změny v krmné dávce. Proto se snažíme, aby celý rok byla krmná dávka vyrovnaná. Kravičky dostávají kompletní krmnou dávku TMR (Total Mix Ratio). V této dávce jsou ze 2/3 zastoupena objemná krmiva. Jedná se o siláž, senáž např. žito, kukuřičná, travní, vojtěšková a hrách. Žito je v posledních letech velice populární. Obsahuje velké množství bílkovin a podporuje produkci mléka. Je chutné, výživné, a také dobře stravitelné.
Hydrotermická vločka prospívá trávení
Součástí krmné dávky je vločka
Základem doplňkových směsí jsou hydrotermicky zpracované komodity, sojová vločka. Dále obsahují komplexní směs pro dojnice DOS3 s minerálními látkami. Pro zchutnění a dobalancování výživy používáme melasu, pivovarské mláto případně kukuřičné výpalky. Kravičky tak mají stravu stabilní a zároveň pestrou. Na složení TMR dohlíží externí výživová poradkyně. Kdo z nás se tak má? Většinu krmiv, které využíváme si SAMI vypěstujeme a vyrábíme.
Moderní technologie pro komfort stájí
Stáje mají svůj rytmus
Pro krmení využíváme samochodný krmný vůz TRIOLIET. Ten si naloží krmení tak, aby se co nejméně provzdušňovalo a neoxidovalo. Je řízen počítačem, který nejen, že rozpozná, kolik se jakého krmiva naváží, ale dokáže si ho sám smíchat, aby byly všechny složky obsaženy při krmení v potřebném poměru.
Krávy se krmí od 4:00 ráno do 13:30 odpoledne. Během dne krmení každé 2 hodiny přihrnujeme tak, aby měly kravky ke krmivu pohodlný přístup. Krávy po dojení potřebují doplnit energii, ale je také zdravé, aby půl hodiny po dojení neulehaly.
Před otelením dostávají iontové soli, které okyselí prostředí v předžaludcích a zlepší se konverze živin, především metabolismus fosforu a vápníku. Je to prevence poporodních komplikací. Po otelení kravky dostávají dávku vysokoenergetického krmiva, pro doplnění sil, které musely vynaložit na porod telátka.